Eurobasket: Srbija pobedila neugodnu Letoniju, Hrvatska se namučila protiv Mađerske

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Danas je kompletirano prvo kolo Eurobasketa. Srbija uz veliku borbu, ipak, došla do ubedljive pobede, dok je Hrvatska tek u poslednjoj deonici rešila meč sa autsajderom Mađarskom. Crna Gora je doživela debakl od Španije.

Prvi trijumf Srbije protiv neugodne Letonije

Srbija je protiv Letonije u Istanbulu naišla na neugodnog protivnika, ali je strpljivo gradila igru i na kraju slavila sa deset poena razlike, iako je tokom većeg dela meča borba bila izjednačena.

Bogdan Bogdanović, Aleksandar Đorđević

Najefikasniji u srpskom timu je bio sjajni Bogdan Bogdanović sa 30 poena (9/17 iz igre, 4 asistencije), pratio ga je kapiten Milan Mačvan sa dabl-dabl učinkom od 14 poena i 10 skokova, dok je dvocifreni bio i Boban Marjanović sa 13 poena i šest skokova. Gudurić je postigao devet poena, odlični Lučić sedam uz šest skokova, a Kuzmić šest poena.

Dairis Bertans je sa 23 poena bio najbolji u letonskoj ekipi, Porzingis je dodao 18 poena, a drugi brat Bertans Davis 16 poena.

Srbija svoj naredni meč na Evrobasketu igra u subotu od 16 časova u Istanbulu, a protivnik će biti reprezentacija Rusije.

Hrvatska uz dosta muke do pobede

Hrvatska je u grupi C, u Rumuniji, bila bolja od Mađarske, rezultatom 67:58. Osim rezultata Hrvati se nemaju čime ponositi nakon ovog susreta, a sam činjenica da su treći period igre završili sa dva poena zaostatka svedoči koliko su izabranici Ace Petrovića malodušno odigrali ovaj meč.

Dario Šarić

Velika borba vodila se tokom prve četvrtine. Ravnopravni su bili rival na terenu, pa je po isteku prvih deset minuta semafor pokazivao 20:20.

Više inicijative pokazala je ekipa Stojana Ivkovića u nastavku (29:26), ali to nije unosilo nervozu u hrvatske redove. Selektor Aca Petrović je smirivao situacije na tajm-autima, a Šarić i Bogdanović su se pobrinuli da na dužu pauzu Hrvatska ode sa prednošću 39:36.

Povreda Hange oslabila je otpor Mađara. Problemi kod najboljeg igrača mađarskog sastava postojale su i pre utakmice, ali su eskalirale posle 20 minuta igre, posle čega je nastavak meča presedeo na klupi.

Odolevali su Ivkovićevi puleni do poslednje četvrtine, ali ih je ulazak Bendera u reket potpuno zaustavio.

Hrvati su zatvorili put do svog koša, dok su u napadu pokazali više kreativnosti, pa su na kraju zabeležili pobedu.

Najefikasniji u hrvatskoj selekciji bio je Bojan Bogdanović sa 23 poena i 7 skokova, dok je Dario Šarić dodao 15.

Kod Mađara najraspoloženiji je bio Zoltan Perl sa 12 poena i 5 skokova.

U narednom kolu rival Hrvatskoj biće Rumunija, dok će Mađari na megdan Crnoj Gori.

Debakl Crne Gore na startu protiv Španije

Košarkaši nŠpanije potvrdili su već u prvom meču zbog čega su prvi favorit za zlato na Evropskom prvenstvu, pošto su deklasirali Crnu Goru sa 99:60.

Pau Gasol

Španija je u laganom ritmu pregazila prilično ozbiljnu selekciju Crne Gore, a selektor Serđo Skariolo je uspeo i da ravnomerno rasporedi minute.

Od samog starta Španija je zaigrala ozbiljno i odlično, pa je već posle 10 minuta bilo 26:14. Tu je praktično i rešen meč, do poluvremena je bilo +22, a u nastaqvku se igralo znatno opuštenije.

Iako se očekivala dominacija braće Gasol, u prvom planu su bila braća Ernangomes.

Vili je završio sa 18 poena i 9 skokova, a Huanćo je dodao 13 poena i 5 skokova. Pau Gasol se nije mnogo zamarao i za 19 minuta je imao 10 poena, 8 skokova i 5 asistencija, dok je Mark Gasol dodao 9 poena i 5 skokova.

Na drugoj strani, Vučević je imao 16 poena i 5 skokova, a Pavličević je dodao 13 poena.

Šved i Mozgov srušili Turke u Istanbulu

Košarkaška reprezentacija Rusije savladala je domaćina Tursku sa 76:73 na startu Evrobasketa u grupi D.

Košarkaška reprezentacija Rusije, Aleksej Šved, Vitali Fridzon

Ekipa Sergeja Bazareviča odigrala je odlično i bolje se snašla pred 13.000 gledalaca u Fenerbahče areni.

Iako je duel obeležio veliki broj grešaka na obe strane, gledaoci su uživali u veoma zanimljivom meču.

Rusija je od starta preuzela vođstvo koje je imala tokom većeg dela meča. Turska se u drugom poluvremenu vratila, u poslednjoj deonici je čak i preuzela vođstvo, ali je u finišu smirenija bila Rusija.

Rusi su najveću prednost imali u drugoj deonici kada su vodili sa 27:17.

Predvođeni sjajnim Džedijem Osmanom Turci su se u trećem kvartalu vratili, izjednačili su na 46:46, a u poslednjoj četvrtini su u tri navrata i vodili.

Odlučila je trojka Alekseja Šveda za 72:68 i domaći navijači su razočarani napustili halu.

Šved je završio sa 22 poena i 4 asistencije, a Mozgov je imao 20 poena i 9 skokova. Kod domaćina, blistao je Osman sa 28 poena, 7 skokova i 7 ukradenih lopti.

Rusija se u subotu sastaje sa Srbijom.

Češka nadigrala Rumuniju

Košarkaška reprezentacija Češke ostvarila je ubedljivu pobedu na startu Evropskog prvenstva, pošto je slavila protiv jednog od domaćina Rumunije rezultatom 83:68.

Dva tima su u Klužu vodila veliku borbu u prvom poluvremenu, Rumuni su vodili u nekoliko navrata, da bi Česi na veliki odmor otišli sa dva poena prednosti.

Tomas Satoransky

Po povratku na teren, selekcija Češke je krenula izuzetno ofanzivno i agresivno i to se videlo po rezultatu. Česi su taj period dobili sa 22:9 i ispostavilo se da su tada ostvarili ključnu razliku, pošto Rumuni do kraja utakmice nisu uspeli da se vrate.

Čehe je do trijumfa predvodio Vojčeh Hruban sa 25 poena, dok je Tomas Satoranski dodao 20 poena, 13 skokova i šest asistencija.

Na drugoj strani, istakao se Vlad Moldoveanu sa 24 poena i osam skokova.

Češka u narednom kolu, u subotu od 17.45, igra sa Španijom, dok će rival Rumunije od 20.30 biti Hrvatska.

Belgija “stotkom“ srušila Veliku Britaniju

Na Evrobasketu viđena je i prva „stotka“. Belgija je u Grupi D koja se igra u Istanbulu, a u kojoj je i reprezentacija Srbije, savladala Veliku Britaniju 103:90 (24:26, 30:27, 19:14, 30:23).

U jednoj lepoj košarkaškoj predstavi, bar kada su napadačke akcije u pitanju, u kojoj odbrane nisu bile naročito na visini zadatka, Belgijanci su zahvaljujući boljoj igri u poslednjoj četvrtini, koju su dobili 30:23, došli do prve pobede na šampionatu. Iako su Britanci imali bolji procenat šuta iz igre, od čak 51%, presudila su loše izvođena slobodna bacanja (65% uz 17 pogodaka Britanci, naspram 78% Belgijanaca i 29 pogođenih bacanja), kao i mnogo bolji skok (47:33).

Kod pobednika najbolji je bio Maksim de Zeuv sa 21 poenom i sedam skokova, dok je isti poenterski učinak na drugoj strani imao Gabe Olaseni.

U narednom kolu Belgija u subotu igra protiv Letonije, dok Britanci izlaze na megdan domaćinu Turskoj.

Izvor: Sportklub